• Gibbs & Guerrero Win WSTR #12

    Wyatt Gibbs and Anival Guerrero won the WSTR #12 at the World Series Of Team Roping produced by Dynamite Productions in Tulare, Calif. Click photo for full story...

  • RAM National Circuit Finals Rodeo

    Logan Olson and Matt Kasner were declared the team roping champions of the RAM National Circuit Finals Rodeo held in Kissimmee, Florida. (Kent Soule Photo) Click photo for full story...

  • Vicky Cook Wins at Chowchilla

    Vicky Cook, Willows, Calif. and Man of Fame were the stars at the Dean Flenniken Memorial Derby and the Chowchilla Stampede as they won both races with a smoking run of 17.242 and took home over $1,600 plus awards. (Photo by Deb Mann) Click photo for full story.

  • CHSRA Challenge of Champions

    All Around Cowboy Bailey Small (l) and All Around Cowgirl Andee Poole (r) with the CHSRA queen. (Larry Smith/PhotoFast). Click photo for full story...

RED BLUFF, CA – California High School Rodeo Districts 1, 2, 3, 4 and 5 (which included competitors from California, Nevada and Oregon) gathered at the Tehama County Fairgrounds to compete for great awards including saddles that went to the All-Around Cowboy and Cowgirl. Representing D1 and D3, Tanner Darst and Payton Schoeppach were named the champions.

This rodeo, held January 12-14, had a great turnout that was highlighted by 142 entries in the barrel racing.

Winners followed by District number and points, time or score:

All Around Cowboy: 1. Tanner Darst, 1, 56. 2. Karson Mebane, 5, 49.

All Around Cowgirl: 1. Payton Schoeppach, 3, 54. 2. Brynn Lehman, Nevada, 53.

Barrel Racing: 1. Payton Schoeppach, 3, 28.857. 2. Kelsey Cadwell, 5, 28.925. 3. Cade Browning, 2, 28,960. 4. Jackie Jones, 2, 29.056. 5. Sofia Evans, 2, 29.177. 6. Hailey Finnegan, 2, 29.323. 7. Stevie Scott Smith, 3, 29.465. 8. Olivia Largent, 1, 29.496. 9. Rylee George, 5, 29.510. 10. Lily Hanson, 1, 29.588.

Goat Tying: 1. Payton Schoeppach, 3, 15.20. 2. Denver McGill, 4, 16.51. 3. Corley Raper, 4, 16.53. 4. Shelby Dunning, 1, 16.54. 5. Fallon Myers, 1, 17.23. 6. Emily Kramer, 1, 17.52. 7. Aimee Davis, 4, 17.54. 8. Hailey Wilbur, 3, 18.50. 9. Brooklyn Quisenberry, 5, 18.77. 10. Cierra Polhemus, 5, 19.14.

Pole Bending: 1. Brynn Lehman, 4, 42.011. 2. Fallon Myers, 1, 43.565. 3. Masey Minton, 1, 43.657. 4. Olivia Largent, 1, 43.917. 5. Marissa Rosenberg, 2, 44.534. 6. Faith Anderson, 2, 44.659. 7. Taylor Griffin, 2, 44.947. 8. Cade Browning, 2, 45.202. 9. Marina LeVine, 2, 45.242. 10. Maci Hachmann, 5, 45.381.

Breakaway Roping: 1. Jayce Blake, 4, 7.08. 2. Brynn Lehman, 4, 7.38. 3. Taylor Griffin, 2, 7.97. 4. Cierra Polhemus, 5, 8.06. 5. Madi Helming, 3, 8.65. 6. Shelby Dunning, 1, 9.13. 7. Sierra Bettencourt, 5, 12.26. 8. Rylee George 5, 13.45. 9. Marissa Rosenberg, 2, 13.95. 10. Alexandra Puga, 2, 14.94.

Girls Cutting: 1. Hunter Morgan, 3, 296. 2. Maddie Biglow, 3, 291.5. 3. Hailey Wilbur, 3, 287.5. 4. Kate Grimsman, 1, 284. 5. Madison Deardorf, 5, 281. 6. Jayce Blake, 4, 280. 7. Savanna Morgan, 3, 279. 8/9/10: Madison Eads, 5; Haley Dancer, 1; Sandra Sirizzotti, 3, 274.

Boys Cutting: 1. Justin Schuette, 3, 285. 2. Philip Knierieme, 5, 275. 3. Jake Franceschi, 3, 274. 4. Tanner Pachie, 2, 271. 5. Dylan Heishman, 3, 270. 6. Cole Bunting, 1, 269. 7. Trey Baker, 5, 267. 8. Allen Battle, 5, 264. 9/10: Bailey Small, 1; Karson Mebane, 5, 261.

Steer Wrestling: 1. Davis Mardesich, 3, 24.05. 2. Garrett Shell, 3, 24.37. 3. Tanner Darst, 1, 5.6 on 1. 4. Justin Banister, 1, 7.3 on 1. 5. Jake Franceschi, 3, 8.6 on 1. 6. Grant Peterson, 5, 9.4 on 1. 7. Jacey Gorden, 1, 9.9 on 1. 8. Trent Watkins, 1, 10.4 on 1. 9. Ronan Hice, 5, 17.4 on 1. 10. Blane Martin, 3, 18.5 on 1.

Tie Down Roping: 1. Wyatt Smith, 3, 25.85. 2. Quaid Quisenberry, 4, 28.01. 3. Bailey Small, 1, 30.73. 4. Tate Borba, 5, 31.31. 5. Tanner Darst, 1, 32.93. 6. George Becker, 3, 35.09. 7. Adam Souza Jr, 5, 43.83. 8. Trey Baker, 5, 46.40. 9. Zack Engelhart, 1, 48.04. 10. Kolton King, 1, 52.05.

Bull Riding: 1. TJ Gray, 1, 149. 2/3/4: Grant Peterson, 5; Ky-Manee Hardy, 5; Andy Guzman, 5, 62 on 1.

No Bareback Riding entries.

Saddle Bronc: 1. Karson Mebane, 5, 140. 2. Ronan Hice, 5, 125. 3. Davis Mardesich, 3, 65 on 1. 4. TJ Griener, 4, 61 on 1.

Reined Cow Horse: 1. Kate Grimsman, 1, 143. 2/3: Jacey Gorden, 1; Dylan Heishman, 3, 140.5. 4. Fallon McDonald, 3, 136.5. 5. Pierce Wold, 3, 136. 6. Blake Beck, 3, 135.5. 7. Shelby Dunning, 1, 134.5. 8. Gwen Johnson, 1, 134. 9. Sofia Evans, 2, 129. 10. Rachael Russ, 2, 125.5.

Team Roping: 1. Drew Tilton and Tanner Darst, 1, 19.08. 2. Stevie Scott Smith and Kruz Conway, 3, 19.29. 3. Mikayla Hagemann and Cameron Senegal, 5, 22.14. 4. Logan Anseth and Brock Grashuis, 3, 25.10. 5. Jaylee Johnson and Bailey Small, 1, 26.04. 6. Rylee George and Karson Mebane, 5, 26.50. 7. Davis Mardesich and George Becker, 3, 30.56. 8. Amanda Carey and Colt Lockwood, 3, 32.41. 9. Allen Battle and Mason Hicks, 5, 35.69. 10. Taylor Adams and Gavin Wheatley, 3, 39.56.


Tanner Darst, representing CHSRA D1, was named the AA Cowboy and saddle winner at the Red Bluff Shootout Rodeo.  –Full Gallop Photography